Niet zomaar just For The Record!

In een digitale snelle wereld ontstaat er steeds meer de hang naar persoonlijk en retro. Neem bijvoorbeeld het succes van lokale producten en de online personal shopper. Authenticiteit in abonnementsvorm lijkt de succesformule van dit decennium. For The Record heeft zich aansloten bij deze trend en is de manier waarop jij je platencollectie kan uitbreiden. Elke maand krijg je een mooi pakket met platen en andere muzikale verrassingen.  Je weet dus nooit wat je krijgt, maar van jazz tot hiphop en van rock tot electronic, er zit voor iedereen iets tussen. Hoog tijd voor KnappeKop Lieve om oprichter Rick Jansen te interviewen. Dus ga uit je plaat en lees snel verder!

Wie is Rick?
Mijn naam is Rick en ik sta rechts op bovenstaande foto! Ik ben 29 jaar, ik heb Communicatiemanagement gestudeerd en mijn grootste passie is muziek. Begin 2015 ben ik samen met mijn compagnon Peter Meeuwsen gestart met For The Record.

Wanneer kwam je erachter dat je voor jezelf wilde beginnen?
Na het afronden van mijn studie ben ik in eerste instantie aan de slag gegaan bij een ICT bedrijf. Dat was een leuke en leerzame ervaring, maar na een paar jaar was ik toe aan een nieuwe uitdaging. Tijdens mijn studie werkte ik in een club in Utrecht, waar ik na een tijdje de programmering mocht doen. Dat was erg leuk, want ik kreeg de kans om een aantal van mijn favoriete artiesten te boeken en naar Nederland te halen. Toen ik eenmaal in dat wereldje zat, kwamen er nog andere werkzaamheden uit, zoals het organiseren van boekingen voor een aantal bevriende DJ’s. Daar is het ondernemen uit ontstaan.

Hoe ben je op For The Record gekomen?
Als platenliefhebber en verzamelaar kwam ik per toeval een keer op internet een Amerikaanse vinylclub tegen. Ik was gelijk enthousiast, maar toen ik mij wilde aanmelden kwam ik erachter dat de verzendkosten behoorlijk hoog waren. Het idee bleef wel hangen en een paar maanden later had ik het er met Peter over. We zagen een kans en besloten onze eigen draai te geven aan het concept.

Hoe werkt jullie concept precies?
Ons concept is heel simpel: we selecteren iedere maand een plaat die wij erg tof vinden en die versturen we vervolgens naar onze leden in de Benelux. Je weet van te voren niet welk album het is, het draait dus om het verrassingseffect. Ook voegen we verschillende extra’s aan het pakket toe. Denk bijvoorbeeld aan een album gesigneerd door de artiest(en), een antistatisch doekje waarmee je je platen schoon kan houden, een 7″ single, een kortingscoupon voor andere vinyl-gerelateerde producten, en meer. We werken ook samen met verschillende designers, die artwork (prints) maken op basis van de albumhoes. Op die manier proberen we er iedere maand weer een mooi pakket van te maken.

Wat cool! Wie kiezen de platen uit?
Peter en ik maken uiteindelijk samen de keuze, maar daar gaan vaak meerdere discussies aan vooraf en we betrekken er ook veel andere mensen bij. Zonder de input van vrienden en kennissen in de muziekindustrie was het nooit gelukt. We zijn iedere dag met muziek bezig; nieuwe releases checken, labels in de gaten houden, dingen naar elkaar doorsturen, etc.

Je bent nu een jaar live, waar liep je tegenaan in de opzetfase?
Het is erg lastig om zonder een groot budget gelijk vanaf dag 1 iets moois neer te kunnen zetten en een grote groep mensen te bereiken. Gelukkig waarderen veel mensen ons concept en dat zorgt voor mond-tot- mond-reclame. Ook moet je goed nadenken over inkoop, planning en logistiek. Daar komt meer bij kijken dan we vooraf hadden ingeschat.

Ik ben muziek analfabeet, is het dan juist iets voor mij of is de muziekliefhebber die graag wilt ontdekken de doelgroep?
Het is denk ik voor beide groepen interessant. Een brede doelgroep past ook goed bij ons concept. We richten ons op mensen van 20-45 jaar die nieuwe muziek willen ontdekken en tegelijkertijd hun collectie willen uitbreiden. Ook voor de echte purist zijn wij interessant, aangezien we qua prijs erg scherp zitten en we soms albums hebben die lastig of helemaal niet ergens anders te krijgen zijn. Als je zelf geen platenspeler of draaitafel hebt, kan je ook een abonnement cadeau geven. Vinyl is zo populair dat iedereen wel iemand kent die ermee bezig is.

 

Zoveel smaken, zoveel bonbons. Kan een klant een plaat terugsturen als hij of zij deze echt niet leuk vindt?
In principe nemen we geen albums retour, vanwege de (hoge) verzendkosten. Smaak en beleving zijn natuurlijk heel erg persoonlijk, maar ons concept gaat om het verrassingseffect in combinatie met de charme van vinyl. Daarnaast kiezen we geen platen met 1 of 2 leuke nummers er op, maar alleen albums die van begin tot eind de moeite waard zijn, ongeacht het genre. Ook letten we heel erg op de kwaliteit van het vinyl zelf, de hoes, de productie, etc. We zijn nu meer dan een jaar bezig en ons archief begint aardig vorm te krijgen. Daar kun je zien welke albums we in het verleden hebben geselecteerd en dan kun je zelf beslissen of dat bij jouw eigen smaak past.

Hoe werkt het aan de achterkant, hebben jullie deals met bepaalde groothandels / platenlabels?
Met een aantal artiesten hebben we persoonlijk contact. Dat is erg leuk omdat zij het leuk vinden dat wij hun album willen kiezen en vaak komen ze dan ook met nieuwe ideeën. Ook hebben we contact met een groot aantal labels en distributeurs. Voor hen zijn wij eigenlijk een soort marketingkanaal, wij kunnen er namelijk voor zorgen dat een album gelijk bij een groot aantal mensen in de woonkamer komt te liggen. Maar dat heeft geen invloed op het selectieproces hoor 😉

Het abonnementsmodel is erg populair de laatste tijd. In Amerika redde Shoedazzle het niet omdat klanten niet maandelijks schoenen wilden afnemen. Heeft het abonnementsmodel de toekomst of is het slechts een hype?
Ik weet niet of het een hype is, maar je hebt inderdaad veel vergelijkbare diensten als HelloFresh voor voedsel, maar ook voor kleding, koffie, bier, etc. Al deze concepten liften mee op dezelfde trends. We kiezen voor gemak (thuis bezorgd), we willen authentieke ervaringen en we willen niet al te veel keuzes hoeven te maken. Maar voor schoenen kan ik me voorstellen dat 1x per maand misschien te veel is.

Streamingsdiensten als Spotify en Deezer winnen aan populariteit en hebben ook nieuwe diensten waarbij je nieuwe muziek kan ontdekken. Sterft hierdoor de fysieke muziekliefhebber langzaam uit?
Ik denk dat “oude” en “nieuwe” media prima naast elkaar kunnen bestaan. Ze voorzien in een andere behoefte. Spotify en YouTube hebben het hele landschap veranderd, maar tegelijkertijd willen mensen ook een fysiek product. Ik hoef je waarschijnlijk niet uit te leggen dat een album op vinyl een hele andere beleving geeft dan een willekeurige online playlist. Je luistert er ook op een andere manier naar. Achter een scherm raak ik persoonlijk te snel afgeleid en dan hoor ik alleen nog maar achtergrondruis. Maar ik kan ook niet zonder internet. Beide hebben voor- en nadelen.

Heb je moeite om geïnteresseerden over te halen en laten consumenten zich graag verrassen?
Veel mensen vinden het een tof concept, ze staan er voor open om iedere maand verrast te worden met nieuwe muziek. Anderen vinden het juist helemaal niks, kiezen liever zelf hun platen uit of hebben een heel beperkt budget. Dat begrijp ik heel goed. We zitten eigenlijk in een niche van een nichemarkt, maar ik merk dat er steeds meer interesse is voor onze vinylclub.

Kunnen we de komende tijd nog nieuwe dingen verwachten?
We zijn altijd aan het kijken hoe we ons concept verder kunnen verbeteren. We willen ons komende tijd meer gaan richten op kleinschalige evenementen, waar we leden samen kunnen brengen en toffe muziek kunnen laten horen. Ook zijn we bezig met een aantal partners om van de maandelijkse pakketten een nog mooiere ervaring te maken en werken we aan een nieuwe website met veel meer functionaliteit. Tot slot willen we graag onze eigen platen uit gaan brengen, zodat onze leden altijd een exclusieve plaat krijgen.

Een vraag die we altijd stellen: zou je studenten aanraden om ook te gaan ondernemen of om de veiligheid te kiezen van een baan in loondienst?
Dat ligt helemaal aan de persoon zelf. Het is altijd goed om ervaring op te doen bij een bedrijf of organisatie. Als je een goed idee hebt voor een eigen bedrijf en je bent bereid om er (bijna) alles voor op te geven, dan zou ik er voor gaan. Praat met mensen, pitch je idee en zoek mensen om je heen die je verder kunnen helpen.

Tot slot, kunnen we de ultieme Rickroll plaat binnenkort in het pakket verwachten 😉
Dat moet ik eerst even met Peter overleggen, ik wil niemand teleurstellen of in de steek laten natuurlijk 😉

Mer weten over For The Record? Check hier en hier!

×
Browser update aanbevolen.
Beste gebruiker, u maakt gebruik van een verouderde browser. Voor een optimale ervaring bij ons en bij andere websites adviseren we u om een nieuwere browser te gebruiken. Bijvoorbeeld Microsoft Edge, of Google Chrome.