Terugblikken met voorzitters Teddy en Janicke; van €15.000,- ophalen tot uitbreiding naar het hoge Noorden!

Het einde van het studiejaar nadert snel wat betekent dat wij weer afscheid moeten nemen van onze geliefde besturen KnappeKoppen Vrijwillig. Een heel jaar hebben zij zich ingezet voor de stichting en zijn er verschillende grote mijlpalen behaald. Genoeg reden voor een feestje en een blogpost dus! Gelukkig mocht Bram beide voorzitters Edward en Janicke interviewen over hun ervaringen. Klaar voor de start.. AF!

Voor het nieuwsgierige aagje, wat is KnappeKoppen Vrijwillig eigenlijk precies?
KnappeKoppen Vrijwillig is een stichting die studenten enthousiasmeert om vrijwilligerswerk te doen naast hun studie door middel van het organiseren van acties. De acties die we organiseren hebben altijd een creatieve twist, want dat is waar KnappeKoppen zich onderscheid. Maar naast het enthousiasmeren voor vrijwilligerswerk, organiseren we ook acties waarbij studenten nadenken over maatschappelijke discussies. Daar pas je dan ook het typische “uit je bubbel stappen toe” door gesprekken aan te gaan met anderen waar de gemiddelde student niet snel mee in aanraking komt.

Janicke, in september begon jouw jaar als voorzitter van KnappeKoppen Vrijwillig. Hoe ben jij omgegaan met de hele situatie en al de maatregelen?
Het was even wennen, want binnen KnappeKoppen Vrijwillig heb je veel creative vrijheid. Dus waar begin je? De kick-of day in september heeft ons daarbij veel geholpen. We kregen veel ideeën door de creatieve workshops georganiseerd door Bram en Syb. Met deze ideeën gingen we er met volle moed en enthousiasme in. Alleen tijdens de eerste vergadering kwam de realiteit te pas; iedereen zit binnen en durft nauwelijks naar buiten of met elkaar in een ruimte te zitten door corona. Dit hield ons natuurlijk niet tegen. We gebruikten de ideeën die we hadden bedacht, maar met in ons achterhoofd dat er geen tot nauwelijks lichamelijk contact moet zijn met anderen buiten ons bestuur. Dus we begonnen eerst klein. We gingen hartjes koekjes bakken voor de vrijwilligers die zich inzetten bij 113 Zelfmoordpreventie. We waren emotioneel geraakt door de verhalen die deze vrijwilligers vertelden, dus we wilden iets groots terug doen voor hen. Al snel kwamen we tot de conclusie dat we een product moesten maken en verkopen voor 113 Zelfmoordpreventie. Zo konden we op een laagdrempelige manier veel studenten bereiken om een groter bewustzijn rondom dit onderwerp te creëren en ons aan de coronaregels houden.

En met deze kalender hebben jullie maar liefst €15.000,- opgehaald voor stichting 113 Zelfmoordpreventie!!!! Een ongelofelijk knappe prestatie. Wat was achteraf gezien de grootste uitdaging voor jullie?
Ik denk dat onze grootste uitdaging was om al onze kosten weten te drukken. Doordat we een stichting zijn begonnen we met 0 euro op de bankrekening. Toch wilden we een product maken en een kalender leek ons de goedkoopste maar ook het beste middel. Maar goed, er komen verschillende aspecten kijken bij de productie van een kalender: de fotografie, design, drukker, verzending, website, etc. Hoe ga je bij al deze apsecten de kosten zo laag mogelijk houden? Sponsoren zoeken was onze enige oplossing. Alleen veel bedrijven gebruiken hun goede doelen spaarpotje begin van het jaar waardoor het vinden van sponsoren vrij moeizaam ging. Uiteindelijk hebben we genoeg sponsoren kunnen vinden en hebben we alle kosten weten te drukken. Maar wel op de valreep.

Edward, jij hebt zelf besloten KnappeKoppen Vrijwillig naar Groningen te brengen. Hoe is dit verlopen?
Ja, dat klopt. Ik heb inderdaad KnappeKoppen naar Groningen gehaald. Ik hoorde eigenlijk via via heel veel over KnappeKoppen vrijwillig en ik vond het enorm leuk wat Utrecht/Amsterdam deden. Ik raakte aan de praat met een bestuurslid van Amsterdam/Utrecht en ik merkte zelf mijn enthousiasme. Tegelijkertijd gebeurde hetzelfde bij Sophie Kruyt, mijn voormalig bestuurslid in Groningen. Toen zijn Sophie en ik eigenlijk vrij snel contact gaan zoeken met KnappeKoppen met de vraag of wij dit coole concept van vrijwilligerswerk voor studenten naar Groningen konden brengen. Uiteindelijk hebben wij nog drie hele gemotiveerde studenten bij elkaar gezocht en zijn we begonnen met het vrijwillig concept uit te breiden naar Groningen met veel hulp van Vrijwillig Amsterdam/Utrecht. Het was eventjes warmdraaien, maar al snel ging het goed en konden we met nieuwe acties komen voor goede doelen die een steuntje in de rug konden gebruiken.

Wat voor acties hebben jullie georganiseerd?
Wij hebben veel uiteenlopende acties georganiseerd, en dat is waarom ik KnappeKoppen vrijwillig ook zo leuk vind. Elke maand, een nieuwe frisse blik op een nieuw goed doel. Wij begonnen met kerstpakketten voor minima in Groningen om hun zo een fijne kerst te brengen in samenwerking met de organisatie Kerst 050 en vele andere organisaties zoals studentenverenigingen en andere goede doelen. Daarna hebben wij ons gefocust op de vaccinateurs die hard aan het werk waren in Groningen om de stad er weer bovenop te krijgen in de strijd tegen Corona. Hiervoor hadden we een samenwerking met de lokale Macaron winkel Smaakaron die ons maar liefst gratis Macarons gaf! Daarnaast hebben we soms ook wat kleinere acties gedaan zoals pasta koken voor een daklozencentrum in Groningen. Tot slot hebben wij cadeautjes opgehaald en deze gegeven als cadeautjes voor de bingo van De Zijlen, wat een organisatie is die verstandelijk beperkten steunt en toen zijn wij live bij de Bingo mee gaan kijken. Dit maakt wat wij doen het zo leuk, omdat we de live reacties kunnen zien.

Waar hebben jullie het meeste van geleerd als jullie terugblikken op afgelopen jaar?
Janicke: Dit was de eerste keer dat ik voorzitter was binnen een bestuur. Het was een geheel andere ervaring, want als voorzitter ben jij degene die eindverantwoordelijk is. Heeft je team geen goeie maand, dan ben jij degene die iedereen bij elkaar moet rapen en ze weer genoeg motivatie moet geven. Zijn er fouten gemaakt? Ben jij, als voorzitter, niet degene die daarin moet blijven zitten maar door alvast verder te kijken naar oplossingen. Ik ben daarin mezelf een aantal keer ook tegengekomen, maar doordat onze groep erg hecht is zijn we er altijd bovenop gekomen.

Edward: Ik heb het meest geleerd dat je als student zo makkelijk je steentje kan bijdragen aan de maatschappij. Het lijkt alsof er altijd een enorme drempel is voor studenten maar het hoeft niet altijd veel tijd of inzet te kosten, met de kleinste dingen kan je al helpen. Ook heb ik geleerd dat er enorm veel organisaties zijn die dit soort steuntjes kunnen gebruiken en het ook enorm waarderen. En ook denk ik toch wel dat ik heb geleerd om soms te kunnen beseffen hoe goed je het hebt en echt wel even wat tijd en energie kwijt kan aan de mensen die het wat minder hebben.

En waar zijn jullie het meeste trots op?
Janicke: Ik ben ongelofelijk trots op alle acties die we met het bestuur hebben opgezet. Dat door middel van ons bestuur haar enthousiasme en acties, nu vijf KnappeKoppen Vrijwillig besturen verspreid in de grootste studentensteden beginnen in september 2021 in plaats van één. Dat is niet niks. Maar de actie waar ik toch wel het meest trots op ben is de kalender. Niet alleen doordat we zo een hoog bedrag hebben opgehaald. Ook wegens het feit dat het ons zoveel bloed, zweet en tranen heeft gekost maar dat al deze energie allemaal waard was door de aandacht die de kalender heeft gekregen.

Edward: Ik ben het meest trots op wat wij hebben neergezet in Groningen en het netwerk wat we bereikt hebben. We begonnen eigenlijk heel onwetend aan dit proces maar de naam is hier in Groningen nu zo bekend en iedereen weet van ons af. Ook ben ik trots dat ondanks Corona we nog hele vette dingen hebben kunnen neerzetten met elkaar en nu ook bezig zijn met Delft en Amsterdam/Utrecht om de Plastic Soup Foundation te supporten.

Volgend studiejaar geven jullie het stokje weer over aan de nieuwe voorzitters. Gelukkig geloven wij niet in afscheid en zullen wij jullie zeker blijven zien bij de feestjes en andere evenementen. Wel zijn wij erg benieuwd naar jullie toekomst, wat is het leukste wat er bij jullie op de planning staat?
Janicke: Absoluut, dit is nog niet het einde voor ons bij KnappeKoppen Vrijwillig. We zullen vaak genoeg komen op kantoor om even te kletsen met iedereen. In augustus ga ik Utrecht verlaten en betrek ik een mooi stulpje in Amsterdam. Door corona kon ik niet naar het buitenland om mijn minor te doen dus heb ik nu een halfjaar uitloop. Ik begin aankomend september de minor Business Administration aan de Universiteit van Amsterdam, wat betekent dat ik daarna mijn bachelor zou hebben afgerond. Na de minor, begin ik hopelijk aan de pre-master Business Administration aan het Erasmus. Deze pre-master gaat me uiteindelijk leiden naar de Master Marketing Management. Daarna ben ik wel klaar met studeren.

Edward: Voor nu ga ik het aankomend jaar vooral druk hebben met studie. Ik ga namelijk mijn scriptie schrijven wat ik best uitdagend vind. Ook moet ik waarschijnlijk nog een half jaar weg maar nog geen idee waarheen. Voor nu vind ik het allerleukst hier veel te zijn nu alles weer een beetje kan en met vrienden om me heen de gemiste tijd een beetje te herbeleven.

 

×
Browser update aanbevolen.
Beste gebruiker, u maakt gebruik van een verouderde browser. Voor een optimale ervaring bij ons en bij andere websites adviseren we u om een nieuwere browser te gebruiken. Bijvoorbeeld Microsoft Edge, of Google Chrome.