Een QR-code voor daklozen dankzij Stephan en Jeroen!

Het is 2021 en cash is allang geen King meer. Hoe vaak heb jij nog brief- en muntgeld op zak? Waarschijnlijk zelden. Het wordt daarom steeds lastiger voor hulpbehoevenden om een collecte te vragen. Maar gelukkig zijn Stephan Odenkirchen en Jeroen Looman er! Waarom? Met Stichting Help for Homeless gaan zij het onder andere mogelijk maken dat daklozen een unieke QR-code kunnen krijgen waarmee zij op moderne manier om een donatie kunnen vragen. Hier nemen wij ons petje diep voor af en is het hoog tijd voor een interview met KnappeKop Syb.

Hi Stephan en Jeroen, wie zijn jullie?
Hi Syb, wij zijn Stephan Odenkirchen, 32 jaar, en Jeroen Looman, 30 jaar en wonen allebei in Amsterdam.

Stephan: mijn studieachtergrond is marketing, kunst & economie en ben werkzaam geweest als creative project manager, web developer en marketing strateeg. In mijn leven ben ik altijd al bezig geweest om mensen te helpen, ik schaamde mij nooit om wat geld te geven aan iemand die daar behoefte aan heeft. Ik kan mij altijd ernstig druk maken om al het leed in de wereld en voelde mij vaak machteloos aan de zijkant. Eindelijk heb ik het sociaal maatschappelijke doel op mijn pad des leven gevonden en kan ik mij nu inzetten voor dak- en thuislozen. In een rijk land zoals Nederland en in een wereld waar alles om geld draait moet dit toch op te lossen zijn? 

Jeroen: na masters te hebben afgerond in business administration en privaatrecht ben ik werkzaam geweest in corporate finance op de zuidas, daarna ben ik in de handel van COVID-19 gerelateerd producten gegaan zoals o.a. sneltesten en beschermingsschermen in taxi’s. Doordat Stephan en ik dagelijks geconfronteerd werden met het steeds groter wordende daklozenprobleem in Nederland en het feit dat wij denken dat wij daar iets aan kunnen doen, besloten wij ons te gaan inzetten voor het sociaal maatschappelijke doel!

Jeroen had jij, terugkijkend, nog steeds voor deze masters gekozen?
Ja, dat denk ik wel! Business Administration en Privaatrecht zijn beide vrij brede studie richtingen waarmee je meerdere kanten op kan na af te studeren. Daarbij moet ik wel bekennen dat mijn leercurve pas echt stijl werd, nadat ik begonnen was met stage lopen en uiteindelijk een baan aangeboden kreeg. Mijn stage van 3 maanden ging vooraf aan het starten als Analyst bij Oaklins. Ik zou overigens ook alle bijna afgestudeerden aanraden eerst voor een stage te kiezen, zeker in corporate finance of private equity, aangezien dit een mogelijkheid is om erachter te komen of je dat werk leuk vind en/of je wellicht een baan aangeboden krijgt!

En jij Stephan?
Laat ik vooropstellen dat ik geen spijt heb van mijn studie en dat ik veel heb mogen leren. Achteraf gezien heb ik mij wel beseft dat studeren niet de sleutel is tot succes. De sleutel tot succes ligt helemaal bij jezelf en een harde werker kan net zo ver komen als iemand die lang studeert. 

Jeroen, wat heb jij allemaal geleerd in je corporate finance carrière?
Corporate finance is een bijzondere wereld! Werkend per project in teams van 3/4 personen heb je veel verantwoordelijkheden naar de klant die je adviseert bij de aan- of verkoop van een onderneming. Het is absoluut een uitdagende werkomgeving, waar ik in het begin veel markttrends, financiële analyses, potentiële kopers en bedrijfswaarderingen in presentaties uit heb gewerkt. Werken met Powerpoint en Excel is iets wat je bij een corporate finance kantoor snel onder knie krijgt.

Hoe kijk jij op jouw werkzame leven tot nu toe, Stephan?
In mijn carrière heb ik veel mogen leren over het bedrijfsleven en wat er toepasbaar is vanuit je studie in het werkveld. Bedrijfsstructuren, culturen en hoe dit allemaal samenhangt. Hoe past mijn kennis binnen het bedrijf en hoe kan ik het best met mensen communiceren. Synergie is naar mijn idee heel belangrijk, dit zorgt voor flow in een team en is voor mij de sleutel om ergens wel of niet te blijven werken. 

Hoe is het idee voor Help for Homeless ontstaan?
Het idee is ontstaan tijdens het verlaten van een supermarkt op een koude middag in Februari 2021. Henk, 48 en dakloos, vroeg ons om ‘wat kleingeld/een muntje’, echter aangezien wij beide geen contant geld op zak hadden moesten wij Henk teleurstellen. Hoogstwaarschijnlijk is dit jou ook wel eens overkomen? Ja, toch? Dit zette ons aan het denken, zeker gezien de huidige (betaal)technologie met QR-codes. De combinatie van het zien van dit probleem en het constateren dat de technologie er al wel was deed ons besluiten ons in te zetten om de daklozen van Nederland te ondersteunen. 

Wat goed! Samen hebben jullie de stichting opgezet, hoe zijn de taken verdeeld?
Bij het inschrijven van onze stichting bij de Kamer van Koophandel hebben we Stephan ingeschreven als ‘Voorzitter’ en Jeroen als ‘Secretaris’ en ‘Penningmeester’. In de praktijk komt het erop neer dat wij alle operationele taken verdelen, waarbij Jeroen gezien zijn achtergrond de meer financieel en juridische punten richt en Stephan meer de operationele en technische aspecten zoals de digitale betaalomgeving en website. Maar zeker gezien de hoeveelheid taken die er nu zijn willen wij snel ons team uitbreiden met een social media manager en vrijwilligers voor onder andere collecteren en het organiseren van onze events.

Wat zijn de uitdagingen voor jullie in deze fase?
Waar wij tegenaan gelopen zijn bij het voeren van gesprekken met gevestigde goede doelen die zich inzetten voor daklozen in Nederland is dat de groep (verslaafde) daklozen waarschijnlijk wel blij zullen zijn met een extra zakcentje aan het einde van de week/maand, maar dat helaas gezien hun verslaving is het lastig voor ons om te verantwoorden waar dat geld naartoe gaat. Hierdoor hebben wij besloten dat elke dakloze die zich bij ons aansluit moeten aangeven waaraan hij of zij haar inkomsten uit Help for Homeless zou willen besteden. Op basis van die informatie beslissen wij of wij de inkomsten direct naar de bankrekening van de dakloze zullen overmaken of dat wij het bedrag achterhouden en de aankoop/aflossing voor de dakloze zullen doen, zodra het beoogde bedrag bij elkaar is gecollecteerd. Daarnaast hechten wij veel waarde aan een inschrijfadres, op het moment dat wij inschrijfadressen beschikbaar hebben of als wij een dakloze kunnen huisvesten zal in overleg het geld naar de huur gaan. 

Het lanceren van de ‘Help for Homeless card’ zijn wij nu aan het onderzoeken. Op deze kaart zal per dakloze het saldo van de opgehaalde gelden worden geladen. Met deze kaart kunnen de daklozen op bepaalde punten in de stad in hun eerste levensbehoeften, zoals bed, bad, brood, kunnen voorzien. Zie het als een OV-chipkaart, maar dan niet voor reizen maar voor eerste levensbehoeften van daklozen (niet zijnde hun verslaving)! Met deze kaart denken wij het veelgehoorde argument dat mensen niet aan daklozen willen geven, ‘omdat ze er toch bier van kopen’ te kunnen ontkrachten.

De vraag die we altijd stellen: zou je studenten aanraden om te gaan ondernemen of om eerst werkervaring op te doen?
Wij denken dat die vraag voor een groot deel beantwoord zal worden door de leerlingen/studenten in de tiener tot begin 20 leeftijdsfase. De echte ondernemers starten vaak op jonge leeftijd, zelfs al voor of tijdens zijn/haar studententijd. Dus voor die groep gaat deze vraag niet op, maar voor degene bij wie dat niet het geval is (zoals bij Stephan en mijzelf) zou ik aanraden om, hoe moeilijk dat ook is gezien de vele mogelijkheden een richting te kiezen die je écht leuk vindt. Of dat gelijk een onderneming starten of starten bij een werkgever zal dus afhangen van wat je op dat moment het liefst zou willen doen. Ons inziens is er dus geen juist antwoord op deze vraag en het antwoord zal dus verschillen van persoon tot persoon!

Onlangs zijn er in Amsterdam 360 sleutelbossen verspreid om meer bewustwording te creëren voor daklozen. Hebben jullie ook leuke acties op de agenda staan!
Zeker! Op Zondag 10 Oktober 2021 is het Wereld Daklozendag. Op deze dag zullen wij ‘(Help) Homeless for a day’ organiseren. Het is een wandeltocht door Amsterdam, waarbij deelnemers zich kunnen inschrijven op wandelroutes kunnen inschrijven. Tijdens de routes zullen deelnemers met een gids langs voor daklozen iconische punten in de stad lopen om zo meer over dakloosheid in Amsterdam te weten te komen. Deelnemers zullen een sponsorbedrag per afstand voor Stichting Help for Homeless kunnen ophalen bij familie/vrienden/bedrijven om zo een steentje bij te dragen aan het daklozenprobleem in Nederland. Lees je dit nu en denk je, dat lijkt mij leuk! Aanmelden kan via www.helpforhomeless.kentaa.nl   

Cliché en oké, waar hopen jullie over 5 jaar te staan?
Help for Homeless begint in Amsterdam, maar wilt zich op termijn inzetten voor daklozen in heel Nederland. Het aantal daklozen in Nederland is op dit moment rond de 40.000. In Amsterdam zijn dat er rond de 15.000, waarvan ongeveer 3000 personen ‘economisch dakloos’ is. Economisch daklozen zijn mensen die financieel zelfstandig zijn maar geen dak boven hun hoofd hebben. Op onder andere deze groep zal Help for Homeless zich in eerste instantie focussen aangezien deze daklozen nog relatief dicht tegen de samenleving aan zitten en met wat extra inkomsten per maand erg geholpen zullen zijn bij het vinden van een verblijfplaats/inschrijfadres. Ons lange termijn doel is om het aantal (economisch) daklozen terug te brengen naar 0.

Tot slot, wat zou je adviseren om meer te verdiepen in de wereld van dak- en thuislozen?
Allereerst door natuurlijk deel te nemen aan ons event ‘(Help) Homeless for a day’ op zondag 10 oktober aanstaande! ???? Tijdens de wandelroute zullen er ook ex-daklozen meelopen als gidsen om hun persoonlijke verhaal te doen en bepaalde punten in de stad die voor daklozen belangrijk zijn, zoals inloophuizen, toe te lichten. Graag tot dan!   

×
Browser update aanbevolen.
Beste gebruiker, u maakt gebruik van een verouderde browser. Voor een optimale ervaring bij ons en bij andere websites adviseren we u om een nieuwere browser te gebruiken. Bijvoorbeeld Microsoft Edge, of Google Chrome.