Bijles voor iedereen dankzij Jet!

Louisa Crijnen en Dana op het Veld Jet Verbeek Wijs Bijles

Het one-for-one model heeft al veel moois kunnen betekenen voor onze planeet! Een nieuw paar schoenen voor jou, betekent bijvoorbeeld ook een nieuw paar schoenen voor iemand in een ontwikkelingsland. Zo zijn er nog legio van start-ups die met dit model het verschil maken en dat valt alleen maar toe te juichen. Des te cooler is het dat Jet Verbeek en haar team met dit model ook lokaal het verschil maken! Hoe? Met WIJs Bijles zorgt zij ervoor dat scholieren zonder diepe gezinsportemonnee toegang krijgen tot gratis bijles doordat scholieren uit welgestelde gezinnen dit betalen. Één voor één. Allen voor één. En één voor allen. Genoeg intro, tijd voor het interview!

Hi Jet! Welkom! Wie is Jet?
Dankjewel! Na mijn middelbare schooltijd in Hilversum ben ik Liberal Arts and Sciences gaan studeren aan Amsterdam University College, waar ik vooral focuste op Internationale Betrekkingen, maar ook veel informatica vakken volgde. Daarna ben ik een pre-master Artificial Intelligence gaan doen. Op dit moment doe ik een bestuursjaar bij de boardsportvereniging waar ik lid van ben, maar volgend jaar ben ik van plan de master Artificial Intelligence te starten.

Artificial Intelligence, dat is niet zomaar een studie! Waar komt deze interesse vandaan?
Tijdens mijn bachelor was ik vooral gefocust op de sociale wetenschappen, maar ontdekte ik langzamerhand mijn interesse in wiskunde, programmeren en vooral logica. Dit bracht me bij de studie Artificial Intelligence, waarin ik denk mijn maatschappelijke interesses en passie voor wiskunde en logica denk te kunnen combineren. Zo vind ik bijvoorbeeld vooroordelen die algoritmes en AI kunnen hebben, denk aan seksisme en racisme, een intrigerend probleem waar ik me graag in zou willen verdiepen.

Louisa Crijnen en Dana op het Veld Jet Verbeek Wijs Bijles

Als trots bestuurder van studentenvereniging D.E.R.M. lig jij – winter of zomer – elk vrij moment op een plank in het water?
D.E.R.M. biedt voor mij de perfecte combinatie tussen een ontzettend leuke sociale kring, en vooral een omgeving waarin mensen elkaar motiveren om samen te gaan sporten. Ik heb veel van anderen geleerd tijdens onze surftrips en ben op dit moment snowboarden en skaten aan het leren.

Van het bierviltje in de kroeg of de post-it op studie: hoe is WIJs Bijles ontstaan?
Dana, Louisa en ik hebben alle drie veel bijles gegeven als bijbaantje. Dit begon op een gegeven moment bij ons te schuren, vooral als je via een groter bijles instituut bijles geeft is bijles namelijk ontzettend duur en voor lang niet iedereen toegankelijk. Het idee dat er ontzettend veel leerlingen zij die bijles goed kunnen gebruiken, maar dit niet kunnen betalen, begon bij ons te schuren en zette ons aan het denken. Dana schreef daarnaast haar scriptie over bijles en kansenongelijkheid, wat ertoe leidde dat we dit onderwerp veel met elkaar bespraken. Louisa kwam toen met het idee om voor elke betaalde bijles, een gratis bijles aan te bieden voor een leerling voor wie dit anders niet toegankelijk zou zijn. Zodra dit zaadje geplant was, was het voor ons alle drie direct duidelijk dat we er helemaal voor wilden gaan.

Louisa Crijnen en Dana op het Veld Jet Verbeek Wijs Bijles

Hoe zijn de taken onderling met je co-founders Louisa Crijnen en Dana op het Veld verdeeld?
Dana is verantwoordelijk voor het contact met al onze bijlesdocenten, Louisa gaat over de financien, en ikzelf onderhoud het contact met onze leerlingen en diens ouders.

Via welke wegen komen jullie in contact met gezinnen die jullie gratis bijles heel goed kunnen gebruiken?
We ontvangen aanmeldingen via onze website. Veel mensen vinden ons gewoon via Google of bijvoorbeeld Instagram @WIJsbijles, maar de meeste leerlingen komen via mond op mond reclame bij ons terecht. Ook zijn we bekend bij aan aantal scholen, waarvan leerkrachten leerlingen naar ons doorverwijzen.

Louisa Crijnen en Dana op het Veld Jet Verbeek Wijs Bijles

De vraag die we altijd stellen: zou je het studenten aanraden om te gaan ondernemen of om eerst werkervaring op te doen?
Als je een goed idee hebt waar je gepassioneerd over bent, zou ik zeggen: twijfel niet en ga het gewoon doen. Werkervaring is natuurlijk super nuttig om te hebben voordat je gaat ondernemen, maar tegelijkertijd leer je juist van het ondernemen zo veel verschillende dingen. Juist doordat je voor veel uitdagingen komt te staan die je nog niet eerder hebt meegemaakt, kan je jezelf super snel ontwikkelen. Wij hebben zelf in het eerste jaar van WIJs Bijles het gevoel meer te hebben geleerd dan tijdens onze bachelor of andere baantjes die we hebben gehad. Daarnaast halen we onwijs veel energie en voldoening uit de uitdagingen waar we voor komen te staan.

Cliche en oké: waar hoop je dat WIJs Bijles over 5 jaar staat?
Ten eerste hopen we dat WIJs Bijles dan natuurlijk nog meer leerlingen voorziet van gratis bijles, in Amsterdam maar ook in andere steden in Nederland. Daarnaast zijn wij van plan om over een aantal jaar onze functies over te dragen aan andere studenten. Ik hoop daarom dat er tegen die tijd meer studenten binnen WIJs Bijles de kans hebben gekregen om een verschil te maken en daarnaast een leerzame ervaring op te doen.

Louisa Crijnen en Dana op het Veld Jet Verbeek Wijs Bijles

Voor welgestelde gezinnen begint huiswerkbegeleiding en bijles eerder de norm te worden dan de uitzondering? Een zorgelijke ontwikkeling waardoor het verschil tussen arm en rijk alleen maar groter wordt? 
Dit is inderdaad precies de reden dat we WIJs Bijles begonnen zijn. In een utopie zou in onze ogen bijles niet nodig zijn en opgevangen worden door het onderwijssysteem. Dat is nu helaas niet zo. Bijles is duur en daardoor niet voor iedereen beschikbaar, dat vergroot verschillen en kansenongelijkheid. Met WIJs Bijles willen we trouwens niet alleen gratis bijles aanbieden, maar ook bijdragen aan bewustwording van dit probleem met de boodschap die we uitdragen.

Zijn jullie nog op zoek naar slimme studenten die kunnen helpen met bijles geven? 
Absoluut! Een grote uitdaging voor ons is het werven van genoeg bijlesdocenten. Daarom zijn studenten die zich voor WIJs willen inzetten altijd meer dan welkom. We vinden het vooral belangrijk dat iemand affiniteit heeft met onze missie en gemotiveerd is om zich in te zetten tegen kansenongelijkheid. Weinig ervaring met bijles geven is geen probleem, we vinden het alleen maar leuk om nieuwe docenten hierin te trainen en te begeleiden. De uren zijn heel flexibel, je spreekt zelf af met je leerlingen wanneer dit voor jullie beide goed uitkomt. Of je je nou 1 of 10 uur per week voor WIJs wil inzetten maakt niet uit, ieder uur maakt weer een verschil.

Louisa Crijnen en Dana op het Veld Jet Verbeek Wijs Bijles

Wat is, tot nu toe, een hele mooie persoonlijke WIJS ervaring? 
Een van onze leerlingen meldde zich bij ons aan omdat hij een VMBO-t advies had gekregen op school, maar hij er van overtuigd was dat dit naar boven bijgesteld zou moeten worden. Hij is een leerling die echt baat heeft bij iemand die hem persoonlijk en geduldig begeleidt en goed naar hem luistert. Hij heeft in zijn examenjaar begeleiding gekregen van een van onze docenten, die ook contact had met zijn docent op school. In dit jaar is hij volgens zijn docent en moeder ontzettend gegroeid in zelfvertrouwen en schoolprestaties. Inmiddels zit hij in de eerste klas havo/vwo, waar hij voor zijn gevoel op zijn plek zit.

#droomgroot: waar komen we Jet over 5 jaar tegen?
Hoe en wat weet ik nog niet, maar ik zou het geweldig vinden om op een grotere schaal maatschappelijke impact te maken.

Louisa Crijnen en Dana op het Veld Jet Verbeek Wijs Bijles

×
Browser update aanbevolen.
Beste gebruiker, u maakt gebruik van een verouderde browser. Voor een optimale ervaring bij ons en bij andere websites adviseren we u om een nieuwere browser te gebruiken. Bijvoorbeeld Microsoft Edge, of Google Chrome.